16.04.2024

Eksperymentowanie z sześciolatkami

Wtorek był iście nie humanistycznym dniem u sześciolatków. Najpierw uwaga dzieci koncentrowała się na zajęciach matematycznych, gdzie poznawaliśmy sposoby porównywania wag różnych przedmiotów. Zastanawialiśmy się, w jaki sposób można jasno wykazać, że coś jest lżejsze, a coś cięższe. Staraliśmy się skonstruować własną wagę przy pomocy wieszaka i dwóch jednorazowych reklamówek. W końcu uczyliśmy się ważyć wagą z odważnikami. Porównywaliśmy w ten sposób wagę piłki tenisowej, mąki, maski teatralnej, deski do krojenia i innych. 
Po drugim śniadaniu przyszedł czas na prawdziwe eksperymentowanie przez wielkie E. 
Ciecz nienewtonowska była naszym celem. Aby doświadczenie udało się, najpierw obejrzeliśmy film edukacyjny o tej tematyce. Potem przystąpiliśmy do pierwszych prób mieszania mąki ziemniaczanej i wody, tak aby nasza mikstura nie była ani za gęsta, ani za rzadka. Dalej dodawaliśmy barwniki spożywcze, aby efekt wizualny był jeszcze milszy dla oka. 
A potem....Cóż za czary działy się w dłoniach małych esperymentatorów? Wyobraźcie sobie Państwo, że nasza ciesz zachowywała się przedziwnie. Jeśli poddamy ją naciskowi zachowa się jak ciało stałe, pozostawiona swobodnie „zmieni się” w ciecz. Dzieci otwierały szeroko oczy, co widzą w swoich dłoniach. Każdy chciał spróbować pobawić się tym "czymś". Jednak my poszliśmy jeszcze o krok, a może dwa kroki dalej. Do miski z cieczą odważyli się wejść Filip i Ola, choć i więcej dzieci miało ochotę. I cóż takiego się stało? Gdy dzieci poruszały nogami, ciecz stawała się twarda, jakby szli po ziemi, ale gdy tylko przystanęli - ich stopy tonęły w miksturze. 
Nasze eksperymentowanie sprawiło dzieciom tyle frajdy, że planowały to przeprowadzić ponownie w domu. Gdyby ktoś z Państwa miał na to ochotę - podajemy przepis na ciecz.
Ciecz nienewtonowska - składniki
    - Duża miska lub kuweta
    - Mąka ziemniaczana
    - Woda
    - Barwniki spożywcze
    - Dodatkowo – naturalne skarby, jak muszle, kamienie lub figurki, sitka, foremki
Jak zrobić ciecz nienewtonowską?
KROK 1
Wykonaj ciecz nienewtonowską mieszając mąkę ziemniaczaną z wodą w proporcjach 1 kg mąki na ok. 0,6-0,7 litra wody. Wodę dodawaj małymi porcjami by uzyskać pożądaną konsystencję.
KROK 2
Dodaj do cieczy barwnik spożywczy. Całość uzupełnij sensoskarbami takimi jak duże muszelki. Po wrzuceniu ich do pojemnika obserwujcie jak powoli się zatapiają.
KROK 3
Teraz zachęć dziecko do szukania skarbów i swobodnej zabawy w cieczy. Nie musicie ograniczać się tylko do rąk, dziecko może pochodzić w cieczy również na bosaka.
Po eksperymencie należy dokonać podsumowania o zachowaniu cieczy nienewtonowskiej. 
Co daje dziecku taka zabawa?
Zabawa angażuje zmysł dotyku, propriocepcji, wzroku oraz ćwiczy motorykę małą i koordynację wzrokowo-ruchową. Wykonana z naturalnych składników masa jest bezpieczna dla najmłodszych.

Galeria