Szkoły już prawie na wakacjach, gdy sześciolatki są w pełni działań eksperymentatorskich. Dziś badaliśmy właściwości sody oczyszczonej oraz produkcję gazu w jej kontakcie z octem.
Jak zawsze nasze doświadczenia poprzedziła pogadanka oraz film edukacyjny. Potem nastał czas eksperymentów. I choć dziś nie było spektakularnych wybuchów, to jednak mała erupcja wulkanu miała miejsce. Dzieci skrupulatnie wykonywały doświadczenia krok za krokiem. No i udało się, choć może nie za pierwszym razem :) Niemniej zabawa była udana, i każdy chciał choć po części uczestniczyć w eksperymencie.
A teraz podajemy przepis na dzisiejsze doświadczenia:
Skaczący popcorn:
– do wysokiego naczynia wlewamy wodę, wsypujemy ziarna kukurydzy. Wlewamy 1/3 butelki octu. Na koniec wsypujemy 3 łyżki sody. Wytwarzający się gaz wypycha ziarna kukurydzy ku powierzchni, natomiast ciężar wody spycha ziarna na dno.
Wulkan:
Przygotować makietę wulkanu z masy solnej (mąka, sól, woda w proporcjach 1:1:0,5). Ustawiamy szklankę/ słoik i formujemy wokół niego z masy solnej kształt góry, zostawiając otwór w miejscu, gdzie znajduje się szklanka. W ten sposób tworzy się wulkan. Pozostawia się do wyschnięcia. Wyschnięty wulkan można pomalować farbami.
Wybuch wulkanu:
- soda oczyszczona
- ocet
- woda
- miska
- barwnik
Wulkan wkładamy do miski. Do otworu wulkanu wsypujemy 3 łyżeczki sody oczyszczonej. Wlewany ok. 1/3 szklanki wody. Dokładnie mieszamy składniki. Następnie wlewamy 2 łyżki płynu do naczyń. Ponownie mieszamy składniki. Na koniec dodać barwnik i wymieszać. Kiedy roztwory będą gotowe wlewamy ocet. Następuje erupcja piany.